Wyniki konkursu fotograficznego „UMP w obiektywie”

Data dodania: 15 gru 2013, godzina: 1:56

Bardzo trudno było wyłonić najlepsze prace, ponieważ większość nadesłanych na konkurs fotografii nie spełniała kryterium tematycznego. Kilka atrakcyjnych wizualnie zdjęć nie zostało wyróżnionych, ponieważ nie kwalifikowały się do żadnego z zaproponowanych tematów powielając wielokrotnie widziane obrazy.

Zebranie jury (w składzie: Magdalena Firlej, Anna „Mayrah” Gregorczyk, Piotr Pietryga, Piotr Rogiński, Michał Sita) odbyło się w środę wieczorem i po burzliwych dyskusjach z wyżej wymienionych powodów jury postanowiło wyróżnić i nagrodzić po jednej pracy w każdej kategorii. Nagrody przewidziane za 2. i 3. miejsca zostały automatycznie przeniesione do puli nagród w konkursie publiczności (głosować można na zdjęcia, które wrzucone zostały na fanpage RUSS­u), w którym weźmie udział 10 prac uznanych przez jury za najlepsze.

Wyniki konkursu.

W kategorii :

1) „Człowiek/ Miejsce” zwycięzcą został Adam Szach (zdrowie publiczne, I rok studiów II stopnia) za fotografię przedstawiającą lądujący helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

2) „Pamiętniki z wakacji” najlepszą pracą została uznana fotografia Aleksandry Gruszki (zdrowie publiczne I rok studiów II stopnia), na której możemy zobaczyć Kobietę z towarzyszącym jej psem,

3) „Święta” ­ tutaj wyróżnione zostały dwie prace, ponieważ nie byliśmy w stanie zdecydować, która z nich powinniśmy uznać za lepszą. Są to fotografie pt. „Karpie” i „Plac Wolności” , które jak się później okazało należą do tej samej autorki ­ Agnieszki Tałejszys(farmacja V rok).

Pozostałe fotografie, które wezmą udział w konkursie publiczności to:

– Im wyżej wejdziesz, tym więcej zobaczysz – Radosław Szymański (lekarski, IV rok),

– Droga we mgłę – Łucja Zielińska farmacja, III rok),

– Escotia – Michał Klimont (lekarski, IV rok),

– Portret – Kinga Tomczyk (lekarski, I rok),

– Volcan Tajumulco – Michał Klimont (lekarski, IV rok),

– Zmęczenie – Łucja Zielińska (farmacja, III rok).

Nagrody:

Dla zwycięzcy, w każdej z kategorii: profesjonalne konsultacje z fotografami + książka fotograficzna + wejściówka do Fabryki Formy.

W konkursie publiczności do wygrania:

  • ­dla zwycięzcy ­fotografia o wymiarach 20x30cm wykonana XIX­wieczną techniką mokrego kolodionu, gdzie obraz tworzy czyste srebro na szkle na podstawie wybranego przez siebie zdjęcia,
  • ­dla pozostałych gadżety od Canona i wejściówki do Fabryki Formy.

Obie fotografie w kategorii „Święta” mimo niskiej jakości technicznej wyróżniały się na tle innych nadesłanych zdjęć ujęciem tematu, bowiem ­ większość nadesłanych zdjęć była dość przewidywalna.

Niepowtarzalny charakter i niestandardowe podejście do pokazania tematu Świąt na fotografii „Karpie” pokazuje ciemną stronę kupowania świątecznych ryb. Zaniedbane otoczenie podkreślone przez niedbałe kadrowanie doskonale oddaje klimat miejsca kojarzącego się z mrocznymi zaułkami, których nikt z nas wolałby nie odwiedzać.

Z kolei fotografia „Placu Wolności” przypomina atmosferą historyczne fotografie dawnego Poznania: zaśnieżony plac, przecinający go mali ludzie wyglądają niczym czarne figurki na białej tafli lodowiska. Zimowy klimat i ciekawa sytuacja, która została dostrzeżona przez autora zdjęcia zasłużyły na wyróżnienie, mimo, że jakość zdjęcia jest najsłabszą jego stroną.

Większość zdjęć w kategorii „Święta” była bardziej stylizowana na świąteczne niż pokazująca realne sytuacje, dlatego wybraliśmy fotografie niedoskonale technicznie, ale prawdziwe sytuacyjnie.

W fotografii większą sztuką jest dostrzec wyjątkowość sytuacji, miejsca czy osoby niż pokazać coś obiektywnie atrakcyjnego.

Zespół „UMP w Obiektywie”

©2013 Copyright RUSS UMP. Wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja strony i administracja: Kulikowski-it.pl

Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
D.S. "Medyk", pok. 018, ul. Rokietnicka 4, tel. 61 658 42 75, fax 61 658 42 81