Czym jest?

 

Cóż to takiego Samorząd Studencki?

 

W Regulaminie znaleźć możemy informację, że SS (nie za ciekawy ten skrót) tworzą „wszyscy studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich prowadzonych przez Uniwersytet” i właściwie trudno prościej ująć, kto wchodzi w jego skład.

 

Po co on właściwie?

 

„By żyło się lepiej. Studentom” – parafrazując hasło wyborcze. Drogi Studencie, warto byś miał świadomość, że również wchodzisz w skład Samorządu, a co za tym idzie, masz realną możliwość zmieniania otaczającej Cię uniwersyteckiej rzeczywistości. Oczywiście, gdyby każdy z kilku tysięcy studentów zaczął zabierać głos moglibyśmy utnąc w chaosie, dlatego na UMP funkcjonuje system podobny do demokracji przedstawicielskiej (taak, było to na WOSie w szkole średniej), w którym osoby wybrane przez brać studencką tworzą poszczególne organy Samorządu, które doskonale znacie, np. RUSS, Rada Wydziału czy Rada Mieszkańców w Domach Studenckich. Tyle że, w odróżnieniu od tej demokracji „wysokiego szczebla” – państwowej , na UMP to wciąż są nasi koledzy i koleżanki, z którymi zarówno imprezujemy jak i wkuwamy do egzaminów, dlatego nie powinno żadnych być problemu z przepływem informacji.

 

Głównym zadaniem Samorządu Studenckiego jest w sposób zorganizowany upominać się o prawa studentów chociażby za pośrednictwem takich organów, jak Rada Uczelniana. Jeden student niewiele może, o czym często można się przekonać odbijając się od drzwi w dziekanacie, ale z kilkudziesięcioma, kilkoma setkami studentów już Władze Uniwersytetu się liczą. Ilość przechodzi w jakość i o tym też warto pamiętać.

 

©2013 Copyright RUSS UMP. Wszystkie prawa zastrzeżone

Realizacja strony i administracja: Kulikowski-it.pl

Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
D.S. "Medyk", pok. 018, ul. Rokietnicka 4, tel. 61 658 42 75, fax 61 658 42 81