Dom Studencki Nr 1 „Wawrzynek”

Okolica:

Zlokalizowany jest przy ulicy Wawrzyniaka 23/25 w poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Znajdziemy w niej obecnie bardzo wiele lokali gastronomicznych, zarówno tych tanich – perfekcyjnych na studencką kieszeń, jak i oryginalnych serwujących dania z kuchni całego świata. Szczególnie ten rejon upodobały sobie restauracje oferujące cały szereg wegetariańskiego i wegańskiego jedzenia. Bistrem szczególnie bliskim wielu lokatorom akademika jest „Nóż i widelec”, który oferuje od poniedziałku do piątku pyszne zestawy obiadowe w bardzo atrakcyjnych cenach – studenci otrzymują zniżkę do rachunku.

W pobliżu można zrobić zakupy każdego rodzaju. Zaraz obok domu studenckiego znajduje się Drogeria MIKA Poznań – Drogerie Polskie, w której można nabyć kosmetyki, chemię gospodarstwa domowego oraz inne przydatne artykuły. W bliskim sąsiedztwie akademika znajduje się wiele mniejszych sklepów np.: z artykułami gospodarstwa domowego (m.in. naczynia, garnki, patelnie, blachy do pieczenia), mleczarski, wędliniarski, rybny oraz masa owocowo - warzywnych. Znajdziemy tu również wiele piekarni oferujących zarówno standardowe pieczywo, jak i np. gruzińskie, czy wyrabiane w sposób rzemieślniczy.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się Rynek Jeżycki, na którym można zakupić najróżniejsze rzeczy – od zakupów świeżych warzyw i owoców, przez papcie, na kwiatach kończąc. Przy rynku znajduje się placówka Poczty Polskiej, zakłady fryzjerskie, a w kierunku Mostu Teatralnego znajdziemy m.in. Kino Rialto, Rossman, pyszne pączkarnie oraz Teatr Nowy im. T. Łomnickiego. Vis’a’vis teatru praktycznie przy samym moście teatralnym jest też mural, który co miesiąc jest przyozdabiany przez Netflix nową grafiką.

Układ mieszkalny oraz usługi domu studenckiego

Na segment mieszkalny w akademiku składają się pokoje mieszkańców, łazienka oraz osobna toaleta. Węzły sanitarne w całym budynku przechodziły gruntowny remont około 4 lat temu. W Wawrzynku na taką jednostkę standardowo składają się dwa pokoje dwuosobowe. Od trzech lat trwają sukcesywne remonty pokoi mieszkalnych, które planowo zakończą się we wrześniu 2021 roku. Dzięki zaangażowaniu Uczelni w restaurację akademika już w tym roku akademickim wszyscy mieszkańcy mają możliwość mieszkania w odświeżonych pokojach.

Kuchnie znajdują się na każdym piętrze akademika – składają się z dwóch kuchenek elektrycznych wolnostojących z piekarnikami, poza tym znajduje się w nich kuchenka mikrofalowa, blaty robocze oraz trzy zlewozmywaki. Zaplecze gastronomiczne również przeszło gruntowny remont około 4 lat temu, a kuchenki i mikrofalówki zostały wymienione na nowe w roku 2020.

Pralnia wraz z suszarnią przypada na cały akademik, znajdują się w niej 6 pralek (3 duże, 2 średnie oraz jedna mała) oraz 2 suszarki automatyczne. Na pranie obowiązują zapisy poprzez formularz udostępniony internetowo przez Radę Mieszkańców tego Domu Studenckiego. Pranie jest bezpłatne.

Na terenie Domu Studenckiego znajduje się piwnica, w której mieszkańcy mogą przechowywać swoje rowery na specjalnie do tego zamocowanych wieszakach naściennych.

Na pierwszym piętrze akademika dostępny dla wszystkich mieszkańców jest balkon, z którego można skorzystać w lecie, aby zażyć trochę słońca w przerwie od nauki, poczytać w cieple książkę lub po prostu w dobrym towarzystwie wypić poranną kawę. Na klatce schodowej, na każdym półpiętrze znajdują się tablice ogłoszeń, na których ważne informacje zamieszcza Administracja Domu Studenckiego, Rada Mieszkańców, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Organizacje Studenckie. Od 2021 roku Rada Mieszkańców w uzgodnieniu z Administracją wyznaczyła strefę na tablicy również dla wolnych ogłoszeń lokatorów akademika.

Do dyspozycji mieszkańców są sala telewizyjna, pokój spokojnej nauki oraz sala klubowa (taneczna) składająca się z dużego parkietu, aneksu kuchennego oraz pomieszczenia ze stołami i krzesłami, które swego czasu było salą wykorzystywaną do zajęć seminaryjnych. Mieszkańcy mają pierwszeństwo do korzystania i rezerwacji tych pomieszczeń. Arkusze oraz szczegółowe zasady użytkowania są dostępne na grupie mieszkańców na portalu Facebook.

Studenci zamieszkujący ten dom studencki również mogą korzystać z depozytów w celu przechowywania rzeczy przez okres wakacyjny. Praktycznie na każdym piętrze znajduje się jedno pomieszczenie tego rodzaju.

Wawrzynek dysponuje łącznie miejscami dla łącznie 214 mieszkańców, w tym 174 miejscami w pokojach dwuosobowych, 25 miejscami w pokojach jednoosobowych, 10 miejscami w pokojach dwuosobowych o podwyższonym standardzie oraz 5 miejscami w pokojach jednoosobowych o podwyższonym standardzie.

Z uwagi na tę niedużą ilość mieszkańców akademik ten jest miejscem wyjątkowo kameralnym. Wszyscy mieszkańcy często dobrze się znają, a przed pandemią integrowali się w trakcie wielu spotkań w sali telewizyjnej. Zapoczątkowaną w roku 2019 tradycją domu studenckiego są comiesięczne spotkania podczas których wszyscy uczestniczący przynoszą ugotowane potrawy i dzielą się nimi z innymi uczestnikami. Zyskało to nazwę „Wawrzynkowych kolacji” i jak zapowiada Rada Mieszkańców w miarę możliwości epidemiologicznych tradycja ta będzie reaktywowana.

Rada Mieszkańców DS. Nr 1 „Wawrzynek” (Kadencja 2023-2024):

W razie pytań, wątpliwości lub potrzeby pomocy należy śmiało kierować się do członków Rady Mieszkańców DS „Wawrzynek”. Obecnie w skład rady wchodzą 4 osoby:
→ Natalia Nowak – Przewodniczący RM,
→ Sylwia Kirszniak - Członkini RM,
→ Wojciech Droździel – Członek RM,
→ Joanna Pieczykolan - Członkini RM;

Najszybciej można skontaktować się z nimi poprzez adres e-mail: rm.wawrzynek@gmail.com. lub bezpośrednio na Facebook’u na grupie mieszkańców akademika.

Wszystkie ważne informacje odnajdziecie na grupie mieszkańców:
https://www.facebook.com/groups/wawrzynek.ump/

Zdjęcia Domu Studenckiego:
https://drive.google.com/drive/folders/1lSvHuzr_bQlyngAlmVwUiYLSYJpw8hc3?usp=s
haring

autor: P.Czudaj, Rada Mieszkańców DS Nr 1 „Wawrzynek” UMP, 2021