Samorząd

Co to takiego Samorząd Studencki?

 W Regulaminie znaleźć możemy informację, że Samorząd Studencki (SS) tworzą „wszyscy studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich prowadzonych przez Uniwersytet” i właściwie trudno prościej ująć, kto wchodzi w jego skład.

 

Po co on właściwie istnieje?

„By żyło się lepiej. Studentom” – parafrazując hasło wyborcze. Drogi Studencie, warto byś miał świadomość, że Ty również wchodzisz w skład Samorządu Studenckiego, a co za tym idzie, masz realną możliwość zmieniania otaczającej Cię uniwersyteckiej rzeczywistości. Oczywiście, gdyby każdy z kilku tysięcy studentów zaczął zabierać głos moglibyśmy utnąc w chaosie, dlatego na UMP funkcjonuje system podobny do demokracji przedstawicielskiej (tak, było to na WOSie w szkole średniej), w którym osoby wybrane przez brać studencką tworzą poszczególne organy Samorządu, które doskonale znacie, np. RUSS, Rada Wydziału czy Rada Mieszkańców w Domach Studenckich. Tyle że, w odróżnieniu od tej demokracji „wysokiego szczebla” – państwowej, na UMP to wciąż są nasi koledzy i koleżanki, z którymi zarówno imprezujemy jak i wkuwamy do egzaminów, dlatego nie powinno być żadnych problemów z przepływem informacji.

 

Głównym zadaniem Samorządu Studenckiego jest w sposób zorganizowany upominać się o prawa studentów chociażby za pośrednictwem takich organów, jak Rada Uczelniana. Jeden student niewiele może, o czym często można się przekonać odbijając się od drzwi w dziekanacie, ale z kilkudziesięcioma, kilkoma setkami studentów już Władze Uniwersytetu się liczą. Ilość przechodzi w jakość i o tym też warto pamiętać.

 

Dlatego jeśli masz jakikolwiek problem czy pytanie pamiętaj, że Ty też tworzysz Samorząd i masz możliwość poprosić o pomoc swoich przedstawicieli w Radzie Uczelnianej.

Zobacz także